מפחדים מרופא השיניים? יש פתרון: סדציה בטיפולי שיניים

מפחדים מרופא השיניים? יש פתרון: סדציה בטיפולי שיניים
קרדיט - Pixabay

אודונטופוביה היא שמה של תופעה, נפוצה למדי, של חרדה מטיפולי שיניים, או בעברית – חרדה דנטלית. להמוני אנשים יש פחד מטיפולים דנטליים, אבל פחד זה מגיע ברמות שונות עד מאוד. מחשש קל על-רק פחד מכאב, מה שלרוב לא מונע ביצוע טיפולים הכרחיים וביקורת פעמיים בשנה, ועד חרדה קיצונית וקשה אשר דורשת התייחסות רצינית, שכן היא תמנע מהאדם להגיע לטיפולים, ועלולה להוביל להזנחה חמורה ולהדרדרות המצב הדנטלי של המטופל, אשר זקוק בהחלט לעבור סדציה בטיפולי שיניים, ויפה שעה אחת קודם.

ישנם מקרים קיצוניים בהם אין ברירה אלא לטפל באדם תחת הרדמה מלאה. זו לא הבחירה הראשונה של רופאי השיניים, שכן מדובר במורכבות שאם אפשר להימנע ממנה – רצוי.

סוגי הסדציה השונים:

כמו בכל דבר, גם בעולם הסדציה יש דרגות ורמות שונות של טשטוש. אגב, המילה סדציה היא בעצם מילה בלועזית, שמשמעותה, בטח בהקשר זה, הוא טשטוש של ההכרה, כדי לאפשר למטופל, ובעיקר לרופא המטפל, לבצע את הטיפול ההכרחי שבלי הסדציה פשוט לא היה מתאפשר.

רמות הטשטוש יכולות להשתנות בהתאמה לצורך:

  1. גז צחוק – סדציה מתונה יחסית, של גז המעורבב עם חמצן, כדי לאפשר שימוש בטוח לאורך זמן. השימוש בגז צחוק מאפשר מספר רמות סדציה שמתחילות בחמימות נעימה בגוף, ומגיעות עד לכדי רגיעה עמוקה על גבול השינה.
  2. סדציה תרופתית – ישנם מקרים בהם הבחירה המתאימה ביותר תהיה דווקא שימוש בתרופת הרגעה ברמת השפעה קלה או חזקה, בהתאם לצורך. תחת השפעת תרופות אלו ניתן לעבור הרבה סוגי טיפול, כאשר הקלות לא מייצרות כל טשטוש, אלא רק מרגיעות את החרדה.
  3. סדציה בעירוי – החדרה של חומר מטשטש ישירות לווריד המטופל מייצרת מצב של רגיעה עמוקה מאוד, מצב הדומה לשינה, אך לא זהה לה. שלא כמו בגז הצחוק או בסדציה התרופתית, עם סדציה עמוקה בעירוי המטופל לא יזכור את מהלך הטיפול כלל.
  4. הרדמה מלאה – ממש כמו בהליכים כירורגיים, ישנם אנשים אשר מסוגלים לעבור טיפולי שיניים רק תחת הרדמה מלאה. מצב זה הוא מצב בו מוחדרים חומרים ספציפיים ישירות למחזור הדם של המטופל, ומביאים אותו למצב של תרדמה עמוקה, הכוללת, בין היתר, שיתוק שרירים וביטול תחושת כאב.

מה עוד חשוב לדעת?

סדציה בטיפולי שיניים יכול לבצע רופא השיניים שלכם. אם הרופא שלכם קבוע וכבר מכיר אתכם, הרי שהוא או היא כבר ידעו מה תהליך הטשטוש המתאים ביותר עבורכם, ויציעו אותו בהתאם לצורך. אם הצורך הוא בהרדמה מלאה, הרי שיש צורך ברופא מרדים, שכן רופא השיניים שלכם לא יכול להיות עסוק בניהול ההרדמה בעודו מבצע את טיפולי השיניים הנדרשים.

הדבר החשוב ביותר לזכור הוא כי אסור בשום פנים ואופן להזניח את הפה והשיניים שלכם רק בגלל שיש לכם פחד מטיפולי שיניים. יש עבורכם פתרונות מגוונים, אז צאו לדרך וטפלו בפה שלכם.

כתבות נוספות שיוכלו לעניין אתכם
מקרים בהם כדאי לשקול ניתוח להקטנת השדיים
כל אישה בעלת חזה גדול מכירה את כאבי הגב, החרדה,...
הקלה על כאבים ומתחים אצל ילדים
דיקור סיני הופך לפופולרי יותר ויותר גם עבור ילדים ולא...
איך תבחרו רופא שיניים?
כמו בתחומים רבים, גם ברפואת שיניים יש פער בין איש...
מגנים על הפנים: המדריך המקיף למקדמי הגנה לעור הפנים
כשהקיץ הישראלי מגיע לשיאו, קרני השמש החזקות מלוות אותנו בכל...
מפחדים מרופא השיניים? יש פתרון: סדציה בטיפולי שיניים
אודונטופוביה היא שמה של תופעה, נפוצה למדי, של חרדה מטיפולי...
איך לבחור נכון את התרופה שמתאימה לשיפור איכות חייך?
תרופות שמיועדות לשיפור חיי המין שלכם שונות אחת מהשנייה בחומרים...
יום תורם הדם הבינלאומי במד"א: מדוע מנת דם מסוג O כ"כ חשובה? כמה מנות דם נתרמו השנה? איזו עיר בפסגת הרשימה?
מחר (ו') נציין בישראל וברחבי העולם את יום תורם הדם...
כיצד לדאוג לילדכם בתחום בריאות הילד בדרך הטובה ביותר
מה ההורים צריכים לדעת בנושא דיסקלקוליה?
הדבר האחרון שציפיתם לו כשהילד שלכם נכנס למערכת החינוך היה...
מהי רפואת שיניים קוסמטית מותאמת אישית?
טיפול שיניים קוסמטי בהתאמה אישית, מותאם במיוחד לצרכי הפה שלכם...
לא תאמינו סרטן עור, יכול להגיע גם לציפורניים
באדיבות ד"ר להבית אקרמן, מומחית ברפואת עור כולנו מודעים לכך שחשיפה...
דילוג לתוכן