מידע על טיפולי הסרת שיער

0
677
מידע על טיפולי הסרת שיער
מקור pixabay

מהו טיפול הסרת שיער והאם זה לצמיתות?

הסרת שיער הינה אחד הטיפולים הקוסמטיים הפופולריים ביותר כיום בישראל. אסתטיקה, נוחיות ואופנה חברתית הם בין הטעמים, אשר מביאים רבות ורבים לשערי הקליניקות המתמחות בתחום. נוכח הביקוש הרב הפכה הסרת שיער בארץ לתעשייה של ממש, וטיפולים בשיטות שונות מתבצעים כיום במגוון רחב של מכונים פרטיים ומרפאות וכן במסגרת הרפואה הציבורית – קופות החולים ובתי החולים.

בין המרכזים המובילים, אשר מציעים טיפולי הסרת שיער בשיטות שונות: נאטורפיל, CARE שירותי רפואה פרטית, אמריקן לייזר, רשת מרפאות אריאל, פרופורציה, הדסה אופטימל וכן כללית קוסמטיקה, בית חולים אלישע ושיבא קלאס קליניק.

התחרות בתחום עזה ובמסגרת המאמצים למשיכת לקוחות יוצאים המכונים השונים במבצעים והנחות ומציעים עסקאות חבילה אטרקטיביות בפריסת תשלומים לנוחיות המטופל. אלה מלווים בפרסומים ומודעות, המבטיחים הצלחה אבסולוטית של הטיפול, במינימום זמן וכמעט ללא כאב.

למי מיועד טיפול הסרת שיער?

הסרת שיער, שהיתה בעבר נחלתו הבלעדית של המין היפה, נשים אשר ביקשו להיפטר לצמיתות משיער ברגליים, בתי השחי והמפשעות, פונה היום לבני שני המינים. בעידן בו הגבר מקפיד על מראהו החיצוני ומייחס חשיבות ללבוש ולאסתטיקה אישית, רווחת התופעה של גברים המבקשים להוריד שיער באופן קבוע.

גם המודעות הגבוהה לפעילות גופנית תורמת לצמיחת שוק הסרת השיער. אנשים המתאמנים בקביעות במכוני כושר, שוחים באופן יומי בבריכה או פותחים את הבוקר בריצה על חוף הים ונדרשים לביגוד ספורטיבי קצר, מבקשים לחסוך את הטרחה הכרוכה בהורדת שיער לעיתים תכופות ומוכנים להשקיע מכיסם בכדי להסיר את השיער לצמיתות.

עם זאת, טיפול הסרת שיער אינו מתאים לכולם…

בעלי שיער בהיר – מאחר ושיטות המבוססות על הבדלי פיגמנטציה בין השערה לעור יתקשו לזהות את שערותיהם והטיפול לא יהיה אפקטיבי עבורם וכן אנשים אשר נוטלים תכשירים רפואיים שונים. בכל מקרה נדרש ייעוץ רפואי מקדים ובחינת התאמת סוג העור והפיגמנטציה לשיטת הטיפול, ולרוב מקובל לערוך "טסט" מקדים לפני תחילת הטיפול.

שיטות להסרת שיער

הסרת שיער באופן קבוע מבוססת על הרס של שורש השערה מן היסוד ומבוצעת בשיטות שונות – על ידי שימוש בחומרים כימיים או בטכניקות של אור ואנרגיה:

  • אפילציה – שריפת תא השורש של השערה באמצעות מחט חשמלית, המשדרת פולסים. מאחר והשיטה פועלת באופן ממוקד, עיקר השימוש בה מיועד לאזורים מוגבלים כמו גבות, שפם, בית שחי וכד'. שיטה זו ידועה ביעילותה, אך מאידך, כרוכה בכאב ומשך הטיפול בה ארוך יחסית.
  • לייזר – השיטה הנפוצה ביותר, מבוססת על שימוש בקרן לייזר לחימום שורשי השיער וצריבתם, תוך הבחנה בפיגמנטציה שבין עור לשיער. טכניקה זו מתאימה להסרת שיער מאזורים ששטחם נרחב כמו רגליים, גב וכד', אך גם לאזורים רגישים כמו קו המפשעות, מאחר והיא גורמת גירוי מינימלי בעור. יתרונותיה הבולטים של השיטה הם הכאב המופחת בהשוואה לשיטות אחרות ומשך הטיפול הקצר באופן יחסי. מאידך, מדובר בשיטה יקרה, אשר אינה מבטיחה הצלחה במאת האחוזים – לעיתים נדרש הלקוח לחזור שוב על הטיפול.
  • קרן אור (מכונה גם אינפרא-אדום או IPL) – שיטה דומה להסרת שיער בלייזר, אך במסגרתה נעשה שימוש בגלים באורכים שונים.
  • תכשירים – שימוש בתכשירים המעכבים את התפתחות האנזים המשמש לצמיחת השיער. שיטה זו אינה כרוכה בכאבים, אך מדובר בטיפול שעלותו גבוהה ומשכו ארוך.

דברים שחשוב לבדוק לפני תחילת טיפול הסרת שיער

הסרת שיער משוייכת אמנם לתחום היופי והאסתטיקה, אין בה הכרח והיא מיועדת לשיפור איכות חייו של הלקוח, אך הלכה למעשה מדובר בטיפול רפואי לכל דבר.

לא מעט מכוני יופי, מספרות ועסקי קוסמטיקה מבקשים לרכוב על גל ההצלחה של הסרת שיער, מצטיידים במכשור ותכשירים ומציעים טיפולים בתחום בהיעדר הכשרה מתאימה ומומחיות נדרשת.

מאחר והתחום אינו מוסדר בחקיקה ולא מתקיים פיקוח אחריו, ארעו לא אחת מקרים של רשלנות רפואית במהלך טיפולי הסרת שיער, אשר הותירו פצעים, כוויות וצלקות אצל המטופלים – וזאת גם במכונים המוכרים וידועי השם.

לפיכך, מלבד השוואת המחירים וחיפוש אחר ההצעה המשתלמת ביותר, מומלץ לכל מטופל לבדוק את הנושאים הבאים טרם בחירה במכון ובשיטת הטיפול:

בדיקה מדוקדקת של המקום – וידוא כי מדובר במרפאה מוכרת, המתמחה בתחום ואינה בעלת היסטוריה של ארועי רשלנות רפואית. כדאי לקבל המלצות וחוות דעת נוספת ממי שעבר טיפול במקום בעבר.

וידוא הכשרתו המקצועית של המטפל, לצד נסיון ומיומנות בשיטה הרלוונטית. מומלץ לעבור את הטיפול אצל רופא מומחה ובליווי פיקוח מדיקלי.

בדיקת תקינותו של הציוד והמכשור ועמידתו בתקנים והאישורים הנדרשים.

חשיבות רבה לפגישה מקדימה עם רופא עור מומחה מטעם המכון, אשר יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, יבדוק את כשירותו לביצוע הטיפול ויתאים את השיטה המיטבית עבורו באופן פרטני.

קבלת הסבר מקיף על שיטת הטיפול ובכלל זה פירוט הסיכונים הכרוכים בה, שיעורי ההצלחה והצגת תופעות הלוואי האפשריות בעקבות הטיפול: כאב, כוויות וצלקות, צמיחה מוגברת של שיער, פצעים וגירויים בעור. בתום ההסבר נדרש הרופא להחתים את המטופל על טופס הסכמה מדעת לביצוע הטיפול.

בחינת החוזה שמציע המקום בהיבט של אחריות לגרימת נזקים והתחייבות להצלחת הטיפול לטווח ארוך.חשוב להבין כי טיפולי הסרת שיער, אינם מבטיחים את הסרתו לצמיתות ובמרבית המקרים נדרשים טיפולים חוזרים ונשנים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here