הפלה טבעית – סוגים ותסמינים אופייניים

הפלה טבעית – סוגים ותסמינים אופייניים
קרדיט depositphotos

הפלה טבעית נחשבת לאובדן של העובר לפני שבוע 20 להריון. מעבר לכך, מדובר בלידת עובר מת. למרות התסמינים שיכולים להעיד על הפלה, אותם אפרט בהמשך, ישנן נשים שאינן יודעות כלל כי היו בהריון.

הפלה יכולה להתרחש באופן פתאומי או במשך מספר שבועות, כשהסימן השכיח ביותר להפלה הוא דימום נרתיקי, שעלול להפוך מכתמים אדומים או חומים בהירים לדימום כבד. אם זה קורה בשלבים מוקדמים מאוד בהריון, מצב זה לעיתים מדמה את המחזור החודשי שלך. תסמינים נוספים יכולים לכלול כאבים והתכווצויות בבטן התחתונה, שיכולים להשתנות מכאב האופייני לווסת, להתכווצויות חזקות דמויי צירים; הפרשות מהנרתיק; וקרישי דם.

 

סוגי הפלה, וכיצד כל אחד בא לידי ביטוי

ישנם מספר סוגים של הפלה – מאיימת, בלתי נמנעת, שלמה או שאינה שלמה, והפלה נדחית. סוג נוסף של אובדן הריון הוא הריון חוץ רחמי, מצב בו הביצית המופרית הריון צומחת מחוץ לרחם, ברוב המקרים בחצוצרה. הסיכון המרכזי בהריון מסוג זה, הוא האפשרות שעם התפתחות ההריון, החצוצרה עלולה להיפגע ואף להיקרע.

היכרות עם כל אחד מהסוגים והתסמינים של כל סוג יכולה לסייע בזיהוי, אבחון, וקבלת טיפול מתאים, פיזי ורגשי.

הפלה מאיימת

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מגדיר הפלה מאיימת כדימום מהנרתיק הקשור להריון, או כל דימום מהאזור המתרחש במהלך המחצית הראשונה של ההריון, ללא התרחבת צוואר הרחם. לעיתים מופיעים גם תסמינים הכוללים גם כאבים והתכווצויות בבטן התחתונה.

הפלה בלתי נמנעת

הפלה מסוג זה עלולה להתרחש לאחר הפלה מאיימת, או כך פתאום, ללא כל אזהרה או סימן מוקדם. הפלה בלתי נמנעת באה לידי ביטוי בדרך כלל בדימום נרתיקי והתכווצויות חזקות בבטן התחתונה, וכוללת את התרחבות צוואר הרחם המאפשר לתוכן ההריון לצאת מגופך יחד עם ההפרשות והדימום.

הפלה מלאה

הפלה מלאה התרחשה כאשר כל תוכן ההריון יוצא מהרחם, דבר שיכול לבוא לידי ביטוי בדימום נרתיקי שעשוי להימשך מספר ימים, בנוסף לכאבים והתכווצויות הדומים לצירים או כאבי מחזור חזקים. אלו הם סימנים לכך שהרחם מכין את עצמו  לקראת הוצאת תוכן ההריון וההתרוקנות.

הפלה לא שלמה

במצבים מסוימים, רקמת הריון נשארת ברחם למרות שהעובר מפסיק להתפתח.  הפלה מסוג זה עלולה להיות מלווה בדימום נרתיקי והתכווצויות בבטן התחתונה, שבדרך כלל נמשכים כל עוד הרחם לא התרוקן לגמרי.  במקביל, יופסקו כל התסמינים המעידים על הריון, כדוגמת בחילות ועייפות.

הפלות חוזרות

הפלה אחת או שתיים אינן מעידות כשלעצמן, על אי פוריות עתידית. לעומת זאת, ישנן נשים שסובלות מהפלות חוזרות, דבר הדורש התייחסות החל מההפלה השלישית ברציפות, כולל אבחון וטיפול.

כשאת בהריון, בכל שלב, אם את חשה את אחד התסמינים המתוארים או יותר, חשוב שתפני לרופא/ת הנשים שלך, או לחדר מיון. זאת כדי לוודא, שמהלך ההריון תקין, ולקבל טיפול מתאים, במידה ואכן יש חשש להפלה.

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן

כתבות נוספות שיוכלו לעניין אתכם
בדיקת מיפוי קרנית
חשיבות של בדיקת מיפוי קרנית
העין היא אזור רגיש ובו חלקים שונים שלכל אחד מהם...
לקראת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה תשפ"ד: כבכל שנה - כוחות מד"א ערוכים בכוננות גבוהה לאבטח רפואית בבתי העלמין ברחבי הארץ
לקראת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה,...
לרגל יום קרם ההגנה הבינלאומי לה רוש-פוזה, מותג הדרמו-קוסמטיקה מציע, לקיץ 2024:
ספריי ותחליב ג'ל להגנה מקסימלית מקרינת השמש לילדים בעלי הגנה הגבוהה...
אפשר להחיות את חיי המין שלכם בקלות ובמחיר שפוי
התרופות המוכרות והמפורסמות לשיפור הזקפה נחשבות ליעילות ביותר אולם המחיר...
מחקר חדש בכתב העת היוקרתי בעולם מצא שאלצהיימר מתחיל כ -18 שנה לפני האבחון הקליני
כ - 150,000 איש בישראל מתמודדים עם המחלה, שנפוצה יותר...
האם ידעתם שחומרי ניקוי רבים עלולים להוות סכנה בריאותית ממשית?
6 טיפים לניקיון בטוח והמלצות חשובות ליום שאחרי הניקיון בין אם...
תקווה חדשה בטיפול בדיכאון וחרדות
דיכאון וחרדות הם הפרעות נפשיות נפוצות המשפיעות על מיליוני אנשים...
חכמים בשמש גם בחופשת פסח
לקראת חופשת חג הפסח, האגודה למלחמה בסרטן מפרסמת המלצות חיוניות...
בריאות בצלחת... מתכון מנצח לחג הפסח: קציצות בשר אפויות בתוספת תפוחי אדמה
את הקציצות האלו לא תרצו לפספס בחג הפסח, הן מהוות...
שימוש בטכנולוגיה הדיגיטלית ליצירת החיוך המושלם
חולמים על חיוך מושלם? מחקרים מראים שחיוך יפה ובריא תורם...
דילוג לתוכן